Czytelnia

Jak najlepiej skorzystać z psychoterapii?

Niektórzy pacjenci idą przez psychoterapię jak burza, inni potrzebują kroczyć przez nią spokojnie, jeszcze inni zdają się powłóczyć nogami, a kolejni kręcą się w kółko. Jest wiele przyczyn różnego tempa zmiany u różnych osób. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc ci jak najskuteczniej skorzystać z psychoterapii.

Continue reading

Stres mniejszościowy i jak sobie z nim radzić?

Stres mniejszościowy to zjawisko dotyczące osób należących do mniejszości, która ze względu na swoją odmienność (np. kolor skóry lub orientację seksualną) jest stygmatyzowana przez społeczeństwo. Stres taki ma szczególnie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jednak istnieją sposoby, aby sobie z nim radzić.

Continue reading

Niska samoocena. Jak psychoterapia może pomóc?

Jak oceniasz samego siebie? Czy ogólnie rzecz biorąc uważasz się za wartościowego człowieka? Czy wprost przeciwnie? A może to odczucie się zmienia w zależności od odnoszonych przez ciebie sukcesów lub porażek na polu zawodowym, towarzyskim, edukacyjnym, sportowym? Jeśli często zdarza ci się czuć jak ktoś mało wartościowy, to mam dla ciebie dobrą wiadomość: niska samoocena jest cechą, nad którą da się pracować.

Continue reading

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Myślisz o tym, aby porozmawiać o swoich problemach z psychologiem? A może już umówiłeś się na pierwsze spotkanie? A teraz zastanawiasz się, jak wygląda konsultacja psychologiczna. Może zaczynasz odczuwać w związku z tym stres, napięcie, lęk. Nie wiesz, czy trzeba się do tego jakoś przygotować. Spokojnie, nikt nie wie, jak się zachować w sytuacji, w której jest po raz pierwszy. Postaram się to jednak trochę opisać, żebyś wiedział czego się spodziewać.

Continue reading

Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Normalną reakcją na życiowe trudności i niepowodzenia może być uczucie smutku. Odkąd koronawirus zagościł w naszej rzeczywistości wiosną 2020 roku, trudności mieliśmy pod dostatkiem. Wielu ludzi zaczęło używać słowa „depresja”. Jednak w gruncie rzeczy oznacza ono coś więcej niż zwykły smutek. Jakie są objawy depresji? Czy pandemia rzeczywiście mogła uruchomić w nas tą chorobę? Jeśli tak, to czy nie powinniśmy automatycznie poczuć się lepiej po zakończeniu lockdownu? I czy psychoterapia naprawdę może pomóc?

Continue reading

Fobia społeczna – jak ją pokonać?

Fobia społeczna może bardzo poważnie utrudniać osiąganie celów, a nawet zwyczajne codzienne funkcjonowanie. Niestety ograniczenie kontaktów społecznych nasila objawy fobii zamiast je ograniczać. Tymczasem w 2020 roku zostaliśmy zmuszeni do takiego eksperymentu na samych sobie z powodu pandemii koronawirusa i dla wielu osób powrót do funkcjonowania nie jest łatwy. Lecz spokojnie, można sobie z tym poradzić. Istnieje szereg sposobów, które można samodzielnie wykorzystać, aby pokonać fobię społeczną.

Continue reading

Powrót do normalności po pandemii

Wydaje się, że zażegnanie pandemii i powrót do choćby częściowej dawnej normalności jest marzeniem każdego. Jeśli jednak czujesz inaczej, nie jesteś sam. Dla wielu osób perspektywa wychodzenia z domu i ponownego bycia wśród ludzi wydaje się trudna, męcząca, a nawet przerażająca. Wraz z postępem szczepień zbliża się jednak moment powolnego powrotu do świata i relacji społecznych poza domem. Dlaczego powrót do normalności po pandemii trudno nam witać z radością?

Continue reading

Jak zapomnieć o przeszłości? Rzecz o pamięci, wspomnieniach i terapii traumy

“Jak zapomnieć o przeszłości?” – pytają mnie czasem pacjenci. Zastanawia mnie wtedy, czy chcieliby swoje wspomnienia całkowicie wymazać z pamięci, czy raczej zapanować nad nimi, aby przestały ich dręczyć? Pierwsze jest niemożliwe ze względów praktycznych i etycznych. Natomiast to drugie jest jak najbardziej osiągalne. Choć wymaga zajęcia się tą przeszłością i rozmowy o niej. “Po co? Przecież nie da się jej zmienić” – słyszę często w odpowiedzi. Chcę zatem wyjaśnić, kiedy i w jaki sposób zajmowanie się przeszłością może pomóc wprowadzić zmianę i zostawić przeszłość w przeszłości. Continue reading

W czym może pomóc psycholog?

Zwykle radzisz sobie z problemami sam lub z pomocą rodziny czy przyjaciół. Czasami jednak potrzebne jest wsparcie specjalisty, który korzystając ze swoich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia pomoże pokonać trudności. Oto w czym może pomóc psycholog. Continue reading

Skąd się biorą problemy psychiczne?

„Dlaczego ja mam ten problem? Czemu ja mam depresję (fobię/nerwicę/itp)?” Bardzo często zdarza mi się rozmawiać na ten temat z moimi klientami. Często porównują się z osobami z otoczenia i mówią, że przecież inni mają trudniejsze życie, a nie mają takich kłopotów. „Ze mną musi być coś nie tak” zauważają zwykle z mieszaniną smutku i wstydu. Chcę odpowiedzieć na pytanie o to, skąd biorą się problemy psychiczne. A dokładniej, dlaczego niektórzy ludzie są na nie bardziej podatni, a inni bardziej odporni. Continue reading

Czym jest fobia społeczna i jakie są jej objawy?

Większość ludzi w pewnych sytuacjach robi się nieśmiała czy nerwowa. Fobia społeczna to jednak coś więcej niż zwyczajne zażenowanie. Doprowadza ona do takiego nasilenia lęku przed ośmieszeniem się w sytuacjach społecznych, że człowiek zaczyna ich najzwyczajniej unikać. Niestety zwykle skutecznie utrudnia mu to życie. Tymczasem z fobii społecznej można się wyleczyć.

Continue reading

Kłótnie w związku i jak sobie z nimi radzić?

Bywają bolesne i nieprzyjemne, jednak kłótnie są powszechnym zjawiskiem we wszelkich bliskich relacjach. W końcu trudno, żeby dwoje ludzi spędzających ze sobą dużo czasu, bezustannie się ze sobą zgadzało. Kłótnie w związku nie muszą kończyć się wzajemną wrogością i urazami. Dobrze przeprowadzone, wzbogacają relację. Pozwalają dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy o sobie nawzajem. Zatem jak kłócić się skutecznie?  Continue reading

Ataki paniki i ich objawy

Ataki paniki pojawiają się nagle. Główne objawy to przytłaczające uczucie silnego niepokoju i strachu. Serce zaczyna bić w zawrotnym tempie, człowiek czuje, że zaczyna się dusić. Nieleczone, mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń lękowych. Bywają wręcz przyczyną wycofania się z podejmowanych wcześniej aktywności. Jednak ataki paniki można leczyć, a im wcześniej się nimi zajmiemy, tym lepiej. Odpowiednie leczenie może pomóc w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu objawów i odzyskaniu kontroli nad życiem.

Continue reading

Jak sobie radzić z myślami samobójczymi?

W sytuacji kryzysu samobójczego jasne myślenie staje się niemożliwe. Dlatego warto mieć plan awaryjny na wypadek nasilenia się myśli samobójczych. Jeśli cierpisz na depresję lub zdarza ci się mieć myśli rezygnacyjne lub samobójcze, stworzenie takiego planu jest niezbędne i może ocalić Ci życie.

Continue reading

Jak wygląda terapia traumy w psychoterapii sensorymotorycznej*?

Psychoterapia sensorymotoryczna (ang.sensorimotor psychotherapy) pozwala przezwyciężyć trudności w pracy ze wspomnieniami urazowymi. Dzięki traktowaniu ciała jako żywego źródła inteligencji, informacji i zmiany, możliwe staje się uniknięcie skrajnych stanów emocjonalnych, a przez to łatwiejsze staje się przepracowanie przeszłości. Ciało, doznania z niego płynące oraz bezpośrednie doświadczenia zmysłowe są ciągle monitorowane w procesie terapeutycznym. Poniżej staram się opisać, czego można spodziewać się w trakcie terapii traumy w tym podejściu.
Continue reading

Lepiej spać godzinę czy wcale, czyli magia drzemki

Dawniej uważano, że drzemek należy unikać, ponieważ utrudniają one nocny wypoczynek. Zwłaszcza osobom cierpiącym na bezsenność odradzano sen w ciągu dnia. Późniejsze badania nad snem pokazały jednak, że wpływ drzemki na poziom pobudzenia jest znacznie bardziej skomplikowany. Pojawiły się również pomysły, aby wykorzystując krótkie odcinki snu w ogóle unikać dłuższego nocnego snu. A zatem czy lepiej spać godzinę czy wcale?

Continue reading

Jak pokonać bezsenność? O nawykach utrudniających zasypianie

Nawyki mogą być tak bardzo wpisane w twoją codzienność, że zupełnie nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo wpływają na twój nocny odpoczynek. Chcąc pokonać bezsenność powinieneś się im jednak przyjrzeć. Czasem bowiem wystarczy niewielka zmiana wieczornych zwyczajów lub sposobu myślenia, abyś o poranku był wypoczętym człowiekiem. Continue reading

Śpij dobrze, czyli zwalcz bezsenność poznając i eliminując jej przyczyny

 

To była męcząca noc. Wypełniona przewracaniem z boku na bok w celu znalezienia tej wygodnej pozycji, która pozwoli wreszcie zasnąć. Przerywana spoglądaniem na zegarek nieubłaganie wskazujący, że minęło ledwie pięć minut, choć wydawało się, że to trwająca całą wieczność godzina. Obudziłaś się w środku nocy? Czy może od samego początku nie mogłeś zasnąć? Często ci się to zdarza? Bezsenność jest powszechnym problemem jednak nie musi ona być częścią twojego życia. Czasem wystarczy wyeliminować przyczyny i może być to prostsze niż myślisz.

 

Continue reading

Depresja dwubiegunowa? Zarządzaj samym sobą.

Być może zaprotestujesz: „Skoro straciłem kontrolę nad sobą, to jak mogę sobą zarządzać?” A jednak przeczytaj do końca. Zarządzanie samym sobą w zmaganiach z doświadczeniami określanymi jako „depresja dwubiegunowa”* może przybierać rozmaite formy. Najbardziej istotne jest jednak to, abyś aktywnie podejmował decyzje dotyczące twojego stanu psychicznego. Dlaczego to takie ważne i co składa się na „zarządzanie sobą”? Continue reading

Choroba afektywna dwubiegunowa i jej przyczyny. Czy ludzie z ChAD mają odmienny mózg?

Jak to się dzieje, że człowiek nagle zaczyna mieć kłopoty emocjonalne? Czy miał gdzieś ukryty gen, który uaktywnił się i wywołał „depresję dwubiegunową”? Może miał za mało przyjaciół, którzy by go wsparli w trudnych chwilach? A może wszystkiemu winien fakt, że gdy był dzieckiem jego tata zginął w wypadku? Różne pytania padają, gdy ktoś otrzymuje diagnozę „choroba afektywna dwubiegunowa”. Przyczyny są jednak bardzo zróżnicowane… Continue reading

Choroba afektywna dwubiegunowa. Czy jej przyczyny tkwią w relacjach?

Po usłyszeniu diagnozy choroba afektywna dwubiegunowa, trudno nie zadawać sobie pytania o jej przyczynę. Ten temat może zaprzątać cię bez względu na to czy chodzi o ciebie samego, czy o bliską ci osobę. Przyczyny depresji dwubiegunowej są zróżnicowane i obejmują szereg różnych czynników. Poniżej skupiam się na tych, które tkwią w otoczeniu społecznym. Continue reading

Czym jest depresja dwubiegunowa?

Wszyscy miewamy okresy obniżonego i podwyższonego nastroju oraz zmniejszonej i zwiększonej aktywności, jednak jeśli doświadczasz tych zmian często lub są one dotkliwe, możesz usłyszeć, że jest to „zaburzenie”. A dokładniej zaburzenia afektywne dwubiegunowe (lub jak dawniej je nazywano „depresja dwubiegunowa”). Dwa bieguny to „depresja” oraz „mania”. Poniżej znajdziesz ogólne informacje na temat tych stanów oraz dowiesz się dlaczego nie każdy z nich nazywamy zaburzeniem.

Continue reading

Kiedy żal po stracie nie mija czyli różnica między żałobą a depresją

Uczucia smutku, otępienia czy złości po doświadczeniu ogromnej straty, jaką jest śmierć bliskiej osoby są absolutnie naturalne. Jednak z upływem czasu oraz postępującym procesem akceptacji straty, emocje te powinny słabnąć. Jeśli z czasem nie odczuwasz poprawy lub twoja żałoba się pogłębia, może to być znak, że żałoba przerodziła się w poważniejszy problem taki jak powikłana żałoba lub depresja. Jakie są różnice między żałobą a depresją i powikłaną żałobą?  Continue reading

Powszechne objawy żałoby

Podczas gdy strata dotyka ludzi w różny sposób, wielu podczas żałoby doświadcza poniższych objawów. Pamiętaj, że niemal wszystkie objawy żałoby doświadczane na wczesnym etapie są normalne – włączając w to wrażenie wpadania w szaleństwo, złudzenie trwania w złym śnie, a nawet podważanie swych religijnych przekonań.  Continue reading

Czy istnieje coś takiego jak stadia żałoby?

W 1969 roku psychiatra Elisabeth Kübler-Ross zaprezentowała model żałoby, na który składa się pięć następujących kolejno etapów. Te stadia żałoby opracowała na podstawie własnych badań nad uczuciami pacjentów zmagających się ze śmiertelną chorobą. Później model zgeneralizowano na inne rodzaje negatywnych życiowych zmian, takich jak śmierć bliskiej osoby czy rozwód.  Continue reading

Jak radzić sobie ze stratą? Fakty i mity na temat żałoby.

Żałoba jest naturalną reakcją na stratę. To emocjonalne cierpienie odczuwane gdy ktoś lub coś ważnego i kochanego znika, zostaje odebrane, odchodzi lub umiera. Im bardziej znacząca utrata, tym intensywniejsza reakcja żałoby. Jak radzić sobie ze stratą? Najpierw trzeba zobaczyć z czym się zmagamy i nie ulegać mitom na ten temat.  Continue reading

Żałoba jak sobie radzić?

Śmierć kogoś kochanego czy ważnego jest niezmiernie bolesna i zostawia bliskich z pytaniem „Żałoba jak sobie radzić?”. Rozmaite emocje doświadczane po takiej stracie mogą być tak silne, że trudno sobie wyobrazić i uwierzyć w nadejście dnia, w którym ból ten zmniejszy się bądź minie. To naturalne reakcje na ogromną stratę. Podczas gdy nie ma dobrych lub złych sposobów na żałobę, istnieją jednak zdrowe metody radzenia sobie z bólem, który z czasem prowadzi do odnowy i pozwala żyć dalej. 

 

Continue reading

Nerwica lękowa w postaci fobii

Z fobią (dawniej określaną jako nerwica lękowa) mamy do czynienia wówczas, gdy lęki związane z pewnymi określonymi rzeczami lub sytuacjami stają się tak silne, że przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Każdy z nas doświadcza czasem irracjonalnego strachu, choćby przed pająkami czy samotnym przebywaniem w domu. Jednak dla większości ludzi lęki te są umiarkowane. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ulegają nasileniu, można podjąć leczenie, zmniejszyć je i zacząć żyć spokojniej.  Continue reading

Nerwica lękowa objawy zespołu lęku uogólnionego

Choć każdy człowiek odczuwa czasem lęk lub strach to gdy przybiera on zbyt duże natężenie zaczyna wpływać na życie w dezorganizujący sposób. Dawniej uznawano, że nerwica lękowa objawy ma zawsze podobne. Dzisiaj mówimy o grupie zaburzeń lękowych różniących się objawami, wśród nich znajduje się zespół lęku uogólnionego.  Continue reading

Leczenie bulimii czyli jak przerwać błędne koło

Wiele osób sięga po jedzenie w chwilach samotności, przygnębienia czy stresu. Jednak dla chorujących na bulimię objadanie się stanowi przymus, po którym następuje samokaranie poprzez prowokowanie wymiotów czy podejmowanie nadmiernego wysiłku fizycznego. To błędne koło objadania się i oczyszczania organizmu z kalorii odbija się na zdrowiu fizycznym i emocjonalnym. Na szczęście cykl ten można przerwać jeśli rozpocznie się leczenie bulimii. Continue reading

Czy to nerwica natręctw? Objawy zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych

To normalne, by czasem wrócić się i sprawdzić czy żelazko aby na pewno jest wyłączone, a drzwi do mieszkania zamknięte na klucz. Jednak nerwica natręctw sprawia, że obsesyjne myśli i kompulsywne zachowania pojawiają się z częstotliwością uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie. I choć może się wydawać, że z tego stanu nie ma wyjścia, to istnieje możliwość powrotu do zdrowia. Zacząć trzeba od zidentyfikowania problemu, czyli przyjrzenia się jakie są objawy nerwica natręctw.  Continue reading

Nerwica – leczenie zaburzenia nie takie straszne

Nerwica, a raczej „zaburzenia nerwicowe” jak się je dzisiaj oficjalnie określa, dla wielu wydaje się przerażającym wyrokiem. Stanowi przecież psychiczne zaburzenie, a więc kojarzy się z nienormalnością, szpitalem psychiatrycznym, a przede wszystkim słabością, do której dzisiaj wstyd się przyznać. Chociaż ocenia się, że cierpi na nią aż 10% społeczeństwa. Jednak nie taki diabeł straszny. Przede wszystkim przy odpowiedniej terapii możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Jak powinno zatem wyglądać jej leczenie? Continue reading

Jak radzić sobie ze stresem?

Zdaje się, że ze stresem nie da się nic zrobić. Doba zawsze będzie miała mniej godzin niż potrzeba, rachunki nie przestaną przychodzić, a twoje zobowiązania rodzinne i zawodowe raczej nie znikną. Jednak w rzeczywistości możesz mieć nad tym większą kontrolę, niż ci się wydaje. W gruncie rzeczy, chcąc nauczyć się radzić sobie ze stresem należy zacząć właśnie od uświadomienie sobie posiadania kontroli nad własnym życiem. Zarządzanie stresem polega bowiem głównie na przejmowaniu dowodzenia: nad własnymi myślami, emocjami, zadaniami i sposobem rozwiązywania problemów. Continue reading

Jak radzić sobie z traumą?

Wypadek samochodowy, powódź, pobicie, dostrzeżenie sytuacji w której zdrowie innej osoby jest zagrożone, a nawet rozstanie po znaczącym związku, to tylko przykłady urazowych doświadczeń, które mogą wywoływać cały szereg późniejszych trudności. Po takich przeżyciach możesz zmagać się z przerażającymi wspomnieniami, poczuciem bezustannego zagrożenia oraz innymi nieprzyjemnymi emocjami. Powrót do równowagi wymaga czasu, jednak możesz sobie pomóc dowiadując się, jak radzić sobie z traumą? Continue reading

Objawy traumy psychologicznej

Zarówno w sensie emocjonalnym, jak i psychologicznym, trauma stanowi konsekwencję wyjątkowo stresujących wydarzeń, które niszczą poczucie bezpieczeństwa. Wydarzenia te przynoszą poczucie ogromnej podatności na zranienie i przede wszystkim bezsilności w świecie który postrzegany jest odtąd jako pełen zagrożeń. Jakie wydarzenia mogą doprowadzać do urazu i jakie są objawy traumy psychologicznej? Continue reading

Prokrastynacja leczenie a inne zaburzenia

Nawyk odkładania spraw do załatwienia na nigdy nie nadchodzące „później” oceniany często jako zwykłe lenistwo, jest w rzeczywistości częstym problemem psychologicznym. Prokrastynacja, bo tak się go określa, współwystępuje też w różnego rodzaju poważnych zaburzeniach i chorobach, więc bywa tylko częścią szerszego problemu. Kiedy tak się dzieje i kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc? Poniżej informacje na temat prokrastynacja leczenie. Continue reading

Samookaleczanie sie pomoc psychoterapeuty

Samookaleczanie może być sposobem radzenia sobie z problemami i uczuciami, które trudno ująć w słowa. Może sprawiać, że chwilowo czujesz się lepiej, jednak później bolesne uczucia powracają i ponownie czujesz potrzebę, by sięgnąć po samookaleczanie sie pomoc własna, bliskich i terapeuty może być niezbędna.  Jeśli chcesz przestać, ale nie wiesz jak, pamiętaj: zasługujesz na to by czuć się lepiej i możesz to osiągnąć bez robienia sobie krzywdy.  Continue reading

Jak rozwiązać konflikt w związku?

Wszystkie konflikty, nieważne małe czy duże, powstają na gruncie różnic. Pojawiają się gdy ludzie nie zgadzają się co do wartości, celów, motywacji czy poglądów. Czasami te różnice są błahe, a mimo to konflikt wywołuje silne emocje. Oznacza to zwykle, że u jego podłoża tkwią bardzo głębokie potrzeby. Jeśli więc zastanawiasz się, jak rozwiązać konflikt w związku, w pierwszej kolejności postaraj się zrozumieć jego źródło. Continue reading

W jaki sposób określić czy dziecko potrzebuje terapii?

Dzieci rozwijają się, dorastają i miewają swoje trudności czy problemy. To najzupełniej powszechne. Kiedy zatem dziecko ma zwyczajne dziecięce trudności, z którymi możemy sobie sami poradzić, a kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty? Czy twoje dziecko potrzebuje terapii? Continue reading

Ataki paniki czy zespół lęku panicznego?

Wiele osób doświadcza w życiu ataku paniki, który nie niesie ze sobą żadnych późniejszych komplikacji. Jeśli więc zdarzyło ci się przeżyć taki atak raz czy dwa, nie ma jeszcze powodu do obaw. Jednak u części ludzi atak paniki może rozwinąć się w zaburzenie określane jako zespół lęku panicznego. Continue reading

Skąd biorą się myśli samobójcze?

Wiele rodzajów emocjonalnego bólu może prowadzić do myślenia o samobójstwie. Przyczyny tego cierpienia są inne dla każdego z nas, różne są też zdolności różnych ludzi do radzenia sobie z tym bólem. Ktoś powie: “Nie możesz myśleć o samobójstwie, przecież masz wszystko, co potrzeba”. Jednak wszyscy jesteśmy różni. To co jest znośne dla jednej osoby, może być całkowicie nieznośne dla drugiej. Mimo wszystko, istnieją pewne czynniki wspólne, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo, iż pojawią się myśli samobójcze. Istnieją też sposoby na to, aby w inny sposób zmienić sytuację. Continue reading

Jak pomóc bliskiej osobie chorej na anoreksję?

Coraz częstszym problemem w naszym społeczeństwie jest drastyczne odchudzanie się, które w skrajnych przypadkach doprowadza do śmierci głodowej. Rodziny i przyjaciele często pytają o pomoc w anoreksji: “co mogę zrobić?”, “jak mogę pomóc?” . Cóż, na początek trzeba sobie uświadomić, czego pomagając osobie chorującej na anoreksję robić nie można. Continue reading

Różne oblicza depresji

Depresja często przejawia się inaczej u kobiet, inaczej u mężczyzn, a jeszcze inaczej u dzieci czy młodzieży. Ponadto zaburzenia depresyjne stanowią tak naprawdę wachlarz różnych zjawisk, które mają unikalne objawy, przyczyny i efekty. Warto mieć świadomość tego, jakie są między nimi różnice, aby łatwiej rozpoznawać zaburzenia nastroju od zwyczajnej chandry oraz skuteczniej przeprowadzić leczenie depresji.

Continue reading

Przeprowadzka do innego kraju czyli szok i depresja?

Miesiącami planujesz przeprowadzkę za granicę, szukasz pracy, uczysz się języka, wyobrażasz sobie jak tam będzie. Potem znajdujesz mieszkanie, pakujesz walizki, wsiadasz w samolot. Kilka tygodni później uświadamiasz sobie, że od wyjazdu z kraju nie potrafisz sobie znaleźć miejsca. Nie możesz spać albo boli cię głowa. Chwilami masz ochotę wsiąść w samolot i wrócić na zawsze. Nie martw się, to objawy szoku kulturowego. Co to oznacza i co zrobić gdy się utrzymuje? Continue reading

Co robić ze swoją złością?

Jedną z powszechnych trudności jakiej doświadczają ludzie w dzisiejszych czasach jest radzenie sobie z uczuciem złości. Po części jest to spowodowane tym, że w naszym społeczeństwie złość jest spostrzegana jako niewłaściwa reakcja. Jak sobie radzić ze złością? Continue reading

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB