Czy to nerwica natręctw? Objawy zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych

To normalne, by czasem wrócić się i sprawdzić czy żelazko aby na pewno jest wyłączone, a drzwi do mieszkania zamknięte na klucz. Jednak nerwica natręctw sprawia, że obsesyjne myśli i kompulsywne zachowania pojawiają się z częstotliwością uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie. I choć może się wydawać, że z tego stanu nie ma wyjścia, to istnieje możliwość powrotu do zdrowia. Zacząć trzeba od zidentyfikowania problemu, czyli przyjrzenia się jakie są objawy nerwica natręctw. 

Czym jest nerwica natręctw?

 

Nerwica natręctw, a raczej zaburzenie obsesyjno-kompulsywne jak się ją dzisiaj określa, to zaburzenie lękowe charakteryzujące się niekontrolowanymi, niechcianymi myślami oraz powtarzalnymi, zrytualizowanymi zachowaniami, które „trzeba” podejmować. Trzeba, bo osoba cierpiąca na to zaburzenie czuje, że nie może się im przeciwstawić, czuje wewnętrzny przymus wykonywania tych czynności. Jeśli cierpisz na tę nerwicę, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z irracjonalności swoich myśli i zachowań, a mimo to nie potrafisz się im oprzeć i wyzwolić. Dwadzieścia razy wracasz do pokoju, by sprawdzić czy żelazko jest wyłączone, myjesz ręce osiemdziesiąt razy dziennie tak że skóra jest podrażniona lub wręcz poraniona lub godzinami jeździsz w kółko aby upewnić się, że nikogo nie przejechałeś.

 

Na czym polegają obsesje i kompulsje w zaburzeniu nerwicowym?

 

Obsesje są mimowolnymi, pozornie nie poddającymi się kontroli myślami, obrazami które pojawiają się na okrągło w umyśle. Nie chcesz mieć tych myśli, ale nie potrafisz ich zatrzymać. Niestety, obsesyjne myśli często są niepokojące i rozpraszające.

 

Kompulsje są zachowaniami lub rytuałami, które czujesz że musisz wykonywać po raz kolejny, i jeszcze kolejny, i jeszcze… Zwykle przymusowe zachowania wykonywane są po to, aby pozbyć się obsesyjnej myśli. Na przykład, u osoby obawiającej się zanieczyszczeń może rozwinąć się rytuał związany z myciem. Jednakże, ulga nigdy nie trwa długo. W rzeczywistości, obsesyjna myśl powraca zwykle ze zdwojoną siłą. A kompulsywne zachowania często same powodują niepokój, gdy stają się coraz silniejsze i czasochłonne.

 

Uwaga! Tylko dlatego, że miewasz objawy takie jak obsesyjne myśli czy czynności przymusowe nie oznacza, że cierpisz na nerwicę natręctw. U osób zmagających się z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym te myśli i zachowania powodują ogromny stres, zajmują mnóstwo czasu i zakłócają codzienne funkcjonowanie oraz społeczne relacje.

 

Objawy nerwicy natręctw: obsesyjne myśli

 

Powszechne myśli obsesyjne w nerwicy natręctw dotyczą:

  • Lęku przed zanieczyszczeniem brudem
  • Lęku przed zakażeniem bakteriami siebie lub innych
  • Obawy przed zrobieniem krzywdy sobie lub innym
  • Natrętnych myśli i obrazów o treściach jednoznacznie erotycznych lub przemocowych
  • Nadmiernym skupieniu na myślach religijnych lub moralnych
  • Obawy przed zgubieniem lub nie posiadaniem rzeczy, które mogą być przydatne
  • Porządku i symetrii: myśl, że wszystko musi być idealnie ułożone
  • Przesądów: nadmiernej uwagi poświęcanej temu, co jest postrzegane jako przynoszące szczęście lub pecha

 

Objawy nerwicy natręctw: czynności przymusowe

 

Zachowania kompulsywne występujące w zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym często obejmują:

  • Nadmiernie częste sprawdzanie takich rzeczy jak zamki (czy drzwi na pewno są zamknięte), włączniki (czy żelazko jest wyłączone), urządzenia (czy gaz jest zakręcony)
  • Powtarzające się sprawdzanie bliskich osób, aby upewnić się, że są bezpieczne
  • Liczenie, stukanie, powtarzanie pewnych słów lub wykonywanie innych pozbawionych sensu rzeczy, w celu zredukowania niepokoju
  • Spędzanie ogromnej ilości czasu na myciu i czyszczeniu
  • Porządkowanie i układanie rzeczy w idealny sposób
  • Nadmierne angażowanie się w rytuały modlitewne powodowane religijnymi obawami
  • Gromadzenie śmieci takich jak stare gazety czy puste opakowania

 

Objawy nerwicy natręctw zwykle występują łącznie, co oznacza że osoba cierpiąca na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne doświadcza na ogół zarówno obsesji jak i kompulsji, choć niektórzy mają objawy tylko z zakresu przymusowych myśli, a inni z zachowań.

Karina Wiencelewska jest psychologiem, psychoterapeutą w trakcie certyfikacji. Potrzebujesz dodatkowych informacji na opisany temat lub pragniesz umówić się na konsultacje, zadzwoń: +48514725256. Możesz też skontaktować się poprzez email gabinet@pomostkrakow.pl lub Skype karina.wiencelewska

 

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB