Prokrastynacja leczenie a inne zaburzenia

Nawyk odkładania spraw do załatwienia na nigdy nie nadchodzące „później” oceniany często jako zwykłe lenistwo, jest w rzeczywistości częstym problemem psychologicznym. Prokrastynacja, bo tak się go określa, współwystępuje też w różnego rodzaju poważnych zaburzeniach i chorobach, więc bywa tylko częścią szerszego problemu. Kiedy tak się dzieje i kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc? Poniżej informacje na temat prokrastynacja leczenie.

Depresja a prokrastynacja

Osoby cierpiące na depresję bywają mistrzami prokrastynacji. Niestety, nie jest to osiągnięcie z którego są dumne. Mają ogromną trudność by pozostawać ludźmi produktywnymi. Wszelkiego rodzaju „praca” – od pracy zarobkowej, przez wychowywanie dzieci i sprzątanie po uprawianie ogrodu i czytanie książek – stanowi harówkę ponad siły. Po wykonaniu pracy człowiek taki czuje się wyssany z energii, a emocjonalnie czuje się tak samo źle jak przedtem, zamiast odczuwać dumę i ożywienie z powodu świetnie wykonanych obowiązków. Jednak kiedy osoba cierpiąca na depresję nie wykonuje swoich zadań, zaczyna czuć się jeszcze bardziej beznadziejnie, ponieważ czuje się nieprzydatna. Tak więc prokrastynacja dodatkowo wzmaga jej depresję.

 

ADHD a prokrastynacja

Dla dorosłych cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi rozpoczynanie pracy może być bardzo trudne, w szczególności jeśli zadanie nie jest zbyt interesujące. Rozproszenie przez zewnętrzne bodźce, a także własne myśli, sprawiają że bardzo często trudno im zacząć. Po 20 razy podejmują decyzję, że oto już zaczną coś robić, lecz za każdym razem jakaś drobna rzecz odrywa ich uwagę i na długi czas zapominają o zadaniu. Czasem wyzwaniem jest samo podjęcie decyzji w którym miejscu i od czego zacząć. Trudności związane są z organizacją pracy, ustanawianiem priorytetów i planowaniem zadań do wykonania, a następnie podtrzymywaniem zaangażowania i uwagi na kolejnych etapach pracy. Wreszcie, jeśli zadanie jest mało ciekawe, to utrzymanie na nim uwagi dla każdej osoby z ADHD stanowi duży wysiłek. Sama świadomość tego wysiłku, który będzie trzeba włożyć w wykonanie zadania, wystarcza aby zniechęcić osobę do podjęcia próby działania. Prokrastynacja leczenie wymaga zatem w tym wypadku zajęcia się nie tylko samym odkładaniem spraw, ale też pracą nad poprawą mechanizmów uwagi i koncentracji.

 

Fobia społeczna a prokrastynacja

Osoby cierpiące na fobię społeczną również często odkładają wiele spraw na później. W ich przypadku prokrastynacja dotyczy zwykle innych ludzi i stanowi lęk przez porażką oraz przed dezaprobatą ze strony otoczenia. Prokratsynacja w fobii społecznej może się przejawiać unikaniem i odkładaniem na później rozmów telefonicznych, przekładaniem spotkań i innych aktywności które wymagają kontaktu z innym ludźmi.

 

Zaburzenia osobowości a prokrastynacja

Również pewne zaburzenia osobowości współwystępują z prokrastynacją. Należą do nich histrioniczne, narcystyczne, borderline oraz antyspołeczne zaburzenie osobowości. Każde z nich charakteryzuje się wysokim poziomem impulsywności oraz małą sumiennością, a te cechy sprzyjają odkładaniu ważnych spraw na potem. Również niektóre zaburzenia nerwicowe będą szły w parze z prokrastynacją. Dzieje się tak ze względu na ujawniający się w nich perfekcjonizm. Wiele osób odkłada chwilę zabrania się za jakieś zadanie, ponieważ pragną je wykonać idealnie. Ustawiają sobie poprzeczkę tak wysoko, że potem obawiają się, iż nie będą w stanie jej przeskoczyć. A wykonanie zadania na niższym poziomie jest dla nich niedopuszczalne.

 

Prokrastynacja leczenie w gabinecie psychoterapii

W opisanych powyżej sytuacjach zazwyczaj proponowane techniki i sposoby radzenia sobie z prokrastynacją mogą okazać się nie wystarczające. Dzieje się tak ze względu na to, że stanowi ona raczej objaw głębszego i szerszego problemu. Jeśli wielokrotnie podejmowałeś próby poradzenia sobie z tym utrudniającym życie nawykiem, lecz okazały się one nieskuteczne, być może starałeś się walczyć z objawem zamiast przyczyną trudności. Możliwe, że to nie prokrastynacja ani lenistwo stanowią problem, a nie zdiagnozowana depresja lub ADHD. Wówczas potrzebna jest pełna diagnoza, aby móc podjąć prokrastynacja leczenie. W takiej sytuacji warto zgłosić się po profesjonalną pomoc, a przynajmniej skonsultować problem i upewnić się czy nie ukrywa się za nim inna trudność.
 

Autorka:

Karina Wiencelewska jest psychologiem, psychoterapeutą o specjalizacji systemowej. Potrzebujesz dodatkowych informacji na opisany temat lub chcesz umówić się na konsultacje? Zadzwoń: +48 514 725 256. Możesz też skontaktować się poprzez email gabinet@pomostkrakow.pl lub Skype karina.wiencelewska

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB