Nerwica – leczenie zaburzenia nie takie straszne

Nerwica, a raczej „zaburzenia nerwicowe” jak się je dzisiaj oficjalnie określa, dla wielu wydaje się przerażającym wyrokiem. Stanowi przecież psychiczne zaburzenie, a więc kojarzy się z nienormalnością, szpitalem psychiatrycznym, a przede wszystkim słabością, do której dzisiaj wstyd się przyznać. Chociaż ocenia się, że cierpi na nią aż 10% społeczeństwa. Jednak nie taki diabeł straszny. Przede wszystkim przy odpowiedniej terapii możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Jak powinno zatem wyglądać jej leczenie?

Czym jest nerwica?

Termin „nerwica” wyszedł z użytku medycznego, zastąpiony w klasyfikacjach chorób określeniem „zaburzenia nerwicowe”. Istnieją bowiem różne rodzaje „nerwic” o rozmaitej etiologii i objawach, zakres tego określenia był mało precyzyjny, jakbyśmy mieli do czynienia z workiem wypełnionym różnymi rzeczami. Zmiana nazwy na „zaburzenia nerwicowe” pozwoliła ponazywać rzeczy ukryte w tym worku, a więc konkretne zaburzenia o jednorodnych objawach. W języku potocznym wciąż jednak termin „nerwica” funkcjonuje dlatego też poniżej używam go zamiennie z określeniem „zaburzenia nerwicowe”.

Zasadniczym elementem obecnym we wszystkich rodzajach zaburzeń nerwicowych jest lęk, stąd jeszcze inna nazwa „zaburzenia lękowe”. Nerwice tym różnią się od chorób psychicznych, że osoba cierpiąca na te zaburzenia ma zachowany krytycyzm względem swoich objawów, nie traci kontaktu z rzeczywistością. Dzięki temu leczenie nerwicy jest znacznie łatwiejsze, niż leczenie np. schizofrenii.

Kategorie zaburzeń nerwicowych

Jak wspomniałam określenie „nerwica” ukrywa różne rodzaje trudności natury psychologicznej. Do zaburzeń nerwicowych zalicza się m.in:

  • Zaburzenia lękowe – objawia się nadmiernym niepokojem i zamartwianiem się, w niektórych przypadkach połączone z atakami paniki, objawiające się drżeniem, poceniem się,. mdłościami, uciskiem w klatce piersiowej (podczas gdy lekarz wyklucza problemy kardiologiczne); do zaburzeń lękowych należą fobie, ataki paniki, zespół lęku uogólnionego
  • Zaburzenia obsesyjno–kompulsywne – zwane dawniej nerwicą natręctw; objawia się uporczywymi i dokuczliwymi nawrotami natrętnych myśli (obsesje) i powtarzaniem zachowań czy czynności psychicznych (kompulsje)
  • Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne (inaczej PTSD) – silny stres i utrudnienie w funkcjonowaniu spowodowane traumatycznym wydarzeniem, którego się doświadczyło lub obserwowało; zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, takich jak wypadek samochodowy, pobicie, pożar, przemoc domowa, itp.
  • Somatyzacja – obecność prawdziwych i znaczących objawów fizycznych (np. bóle, wysypka, nudności), które nie znajdują medycznego uzasadnienia, natomiast stanowią objaw niepokoju i stresu psychicznego

Nerwica leczenie czyli kiedy szukać pomocy?

Istnieją różne strategie umożliwiające samodzielne radzenie sobie z zaburzeniami nerwicowymi. Jednak jeśli nie są one skuteczne, jeśli twoje zmartwienia, lęki, niepokój nadal się utrzymują utrudniając codzienne funkcjonowanie i powodując stres, ważne jest poszukanie profesjonalnej pomocy.

W pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzając badania sprawdzi, czy twoje objawy nie mają podłoża medycznego. Tego typu problemy mogą bowiem być powiązane z astmą, cukrzycą czy chorobą tarczycy. Ponieważ pewne leki oraz suplementy diety również mogą wywoływać objawy niepokoju, lekarz zapyta cię również o zawartość twojej apteczki i środki które regularnie przyjmujesz.

Jeśli twój lekarz wykluczy medyczne podłoże problemów, kolejnym krokiem jest konsultacja z terapeutą posiadającym doświadczenie w leczeniu nerwicy. Terapeuta będzie pracował z tobą w celu ustalenia przyczyn i rodzaju zaburzeń nerwicowych oraz ustali najbardziej wskazany rodzaj terapii.

Nerwica leczenie – rodzaje terapii

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, zaburzenia nerwicowe stosunkowo łatwo poddają się leczeniu – często w dość krótkim czasie. Konkretne podejście terapeutyczne zależy od rodzaju zaburzeń oraz dolegliwości objawów. Jednak ogólnie rzecz biorąc nerwica leczenie polega na terapii poznawczo – behawioralnej i/lub farmakoterapii.

Terapia poznawczo – behawioralna obejmuje zwykle od 10 do 20 sesji i polega na identyfikowaniu oraz podważaniu negatywnych wzorców myślowych oraz irracjonalnych przekonań, które napędzają niepokój. Elementem tej terapii może być również ekspozycja, czyli wyobrażeniowe lub rzeczywiste wystawienie się na działanie bodźców budzących lęk. Ekspozycja przebiega stopniowo, w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku, zawsze po wcześniejszym ustaleniu z chorym kolejnych kroków, tak by we własnym tempie mógł stawiać czoło swoim niepokojom. W ten sposób lęk ulega stopniowemu zmniejszeniu, podczas gdy ty odzyskujesz poczucie kontroli nad sytuacją i otoczeniem.

Karina Wiencelewska jest psychologiem, psychoterapeutą w trakcie certyfikacji. Potrzebujesz dodatkowych informacji na opisany temat lub pragniesz umówić się na konsultacje, zadzwoń: +48514725256. Możesz też skontaktować się poprzez email gabinet@pomostkrakow.pl lub Skype karina.wiencelewska

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB