Leczenie bulimii czyli jak przerwać błędne koło

Wiele osób sięga po jedzenie w chwilach samotności, przygnębienia czy stresu. Jednak dla chorujących na bulimię objadanie się stanowi przymus, po którym następuje samokaranie poprzez prowokowanie wymiotów czy podejmowanie nadmiernego wysiłku fizycznego. To błędne koło objadania się i oczyszczania organizmu z kalorii odbija się na zdrowiu fizycznym i emocjonalnym. Na szczęście cykl ten można przerwać jeśli rozpocznie się leczenie bulimii.

Jeśli zmagasz się z bulimią, wiesz jak przerażający jest brak kontroli. Świadomość, że ranisz swój organizm tylko przysparza lęków. Uwierz jednak, że zmiana jest możliwa. Bez względu na to jak długo walczysz z bulimią, możesz przerwać cykl objadania się i wydalania, możesz nabrać zdrowszego podejścia do jedzenia oraz do swego ciała. Podejmowanie kroków ku wyzdrowieniu jest trudne. To zrozumiałe, że możesz odczuwać ambiwalencję do rezygnacji z bulimicznych zachowań, nawet jeśli zdajesz sobie sprawę z ich szkodliwości. Jeśli tylko rozważasz szukanie pomocy i leczenie bulimii, to już jest ogromny krok naprzód.

 

Leczenie bulimii – kolejne kroki na drodze do wyzdrowienia

Przyznaj, że masz problem. Twoje dotychczasowe wysiłki koncentrowały się wokół myśli, że życie stanie się lepsze, a ty będziesz się lepiej czuć, gdy tylko zrzucisz więcej kilogramów i będziesz lepiej kontrolować, co jesz. Pierwszym krokiem na drodze do wyleczenia bulimii jest przyznanie, że twój stosunek do jedzenia jest zniekształcony i znajduje się poza twoją kontrolą.

Porozmawiaj z kimś. Może być ci trudno rozmawiać o tym, przez co przechodzić, zwłaszcza jeśli bulimia stanowiła twój sekret od dawna. Możesz odczuwać wstyd, ambiwalencję, strach, niepokój o to, co inni sobie pomyślą. Jednak ważne jest zrozumienie, że nie jesteś w tym sam/a. Znajdź więc dobrego słuchacza, kogoś kto może cię wspierać w wysiłkach zdrowienia.

Staraj się trzymać z dala od ludzi, miejsc i aktywności, które niosą pokusę by się objeść lub zwymiotować. Może to oznaczać konieczność unikania niektórych znajomych, którzy często mówią o dietach i odchudzaniu, stron internetowych poświęconych tym tematom, w szczególności stron promujących bulimię. Musisz też ostrożnie podchodzić do planowania posiłków, programów i magazynów o gotowaniu, modzie, sporcie, odchudzaniu.

Szukaj profesjonalnej pomocy. Wyszkoleni profesjonaliści służący pomocą i wsparciem mogą pomóc ci odzyskać zdrowie, nauczyć się znowu normalnie jeść oraz rozwinąć zdrowsze podejście do jedzenia oraz własnego ciała.

Psychoterapia bulimii

Psychoterapia to podstawowa metoda leczenia bulimii posiadająca naukowo potwierdzoną skuteczność. Wymaga ona dużego zaangażowania, ponieważ zwykle potrzeba sporo czasu, aby wyzdrowieć, szczególnie jeśli bulimii towarzyszą inne problemy (np. depresja, problemy w relacjach, wykorzystanie seksualne). Psychoterapia jest pomocna nie tylko w rozwiązywaniu problemów z jedzeniem, ale także związanych ze zdrowiem emocjonalnym. Leczenie bulimii poprzez psychoterapię będzie skupiało się na problemach emocjonalnych oraz poznawczych, które leżą u podłoża zaburzeń jedzenia.

 

Terapia poznawczo – behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (TPB) jest pomocna w leczeniu bulimii. TPB stanowi ograniczoną w czasie, skoncentrowaną na celach metodę terapeutyczną, która pozwala osobie zrozumieć jak jej myślenie oraz negatywne przekonania mogą prowadzić do zachowań bulimicznych. Metoda ta od dziesięcioleci podlega badaniom, które potwierdzają jej skuteczność w leczeniu zaburzeń odżywiania.

TPB koncentruje się na identyfikowaniu oraz podważaniu dysfunkcjonalnych wzorców myślowych i przekonań, które mogą wywoływać i podtrzymywać wzorzec szkodliwych zachowań związanych z jedzeniem. Poznawczo-behawioralne metody leczenia bulimii wywodzą się z tradycyjnych podstaw terapii TPB – pomagają osobie chorej zrozumieć, zidentyfikować i zmienić nieracjonalne myśli (to część poznawcza) oraz pomagają wprowadzić te zmiany w życie poprzez podejmowanie konkretnych interwencji behawioralnych (część behawioralna).

 

Terapia rodzinna

Psychoterapia rodzinna pomaga osobie chorej na bulimię zobaczyć i zrozumieć jaką rolę (często dysfunkcjonalną) odgrywa w rodzinie i jak zaburzenia odżywiania pozwalają zachować tę rolę. Psychoterapia rodzinna zwykle przeprowadzana jest z osobą chorą oraz jej rodziną. Jednak w niektórych przypadkach odbywa się kilka sesji w których osoba chora nie bierze udziału. Ma to pomóc rodzinie zrozumieć, w jaki sposób role odgrywane przez pozostałych jej członków, podtrzymują zaburzenia odżywiania, oraz znaleźć sposób w jaki rodzina może pomóc osobie chorej. Z uwagi na to, że spotkania odbywają się w większym gronie, zwykle na spotkaniach rodzinnych obecnych jest dwóch terapeutów, którzy współpracują by zrozumieć perspektywy wszystkich członków rodziny i nie przeoczyć żadnej istotnej informacji.

 

Hospitalizacja a leczenie bulimii

W sytuacjach, w których stan osoby chorej jest poważny lub pojawiają się dodatkowe problemy medyczne, wskazana może być hospitalizacja. Osoby z niedowagą lub nadwagą często cierpią z powodu powikłań, zwłaszcza jeśli osoba wymiotuje lub stosuje środki przeczyszczające w celu kontrolowania wagi. Hospitalizacja może być konieczna w celu natychmiastowego leczenia najważniejszych problemów medycznych.

Dawniej hospitalizacja trwać mogła miesiącami, dzisiaj trwa ona do czasu osiągnięcia celów a więc przybrania na wadze oraz ustabilizowania stanu zdrowia. Kiedy lekarze uznają stan chorego za stabilny, osoba jest wypisywana i kontynuuje leczenie poza szpitalem.

Przezwyciężyć bulimię

Może ci się wydawać, że przed zaburzeniami jedzenia nie ma ucieczki, ale wyzdrowienie jest w twoim zasięgu. Jeśli podejmiesz leczenie bulimii, skorzystasz ze wsparcia bliskich osób, zaczniesz wykorzystywać mądre strategie samopomocy, możesz pokonać bulimię, osiągnąć prawdziwą pewność siebie oraz żyć naprawdę szczęśliwie.

Karina Wiencelewska jest psychologiem, psychoterapeutą w trakcie certyfikacji. Potrzebujesz dodatkowych informacji na opisany temat lub pragniesz umówić się na konsultacje, zadzwoń: +48514725256. Możesz też skontaktować się poprzez email gabinet@pomostkrakow.pl lub Skype karina.wiencelewska

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB