Nerwica lękowa objawy zespołu lęku uogólnionego

Choć każdy człowiek odczuwa czasem lęk lub strach to gdy przybiera on zbyt duże natężenie zaczyna wpływać na życie w dezorganizujący sposób. Dawniej uznawano, że nerwica lękowa objawy ma zawsze podobne. Dzisiaj mówimy o grupie zaburzeń lękowych różniących się objawami, wśród nich znajduje się zespół lęku uogólnionego. 

Czym jest zespół lęku uogólnionego?

Zespół lęku uogólnionego jest powszechnie występującym zaburzeniem lękowym, które obejmuje tendencje do chronicznego zamartwiania się, nerwowość oraz bezustanne napięcie. W odróżnieniu od fobii, w których strach związany jest z konkretną rzeczą czy sytuacją, tutaj lęk jest niejako rozlany na wszystkie obszary życia i towarzyszy choremu na co dzień. Lęk ten nie jest tak intensywny jak w przypadku ataków paniki, lecz trwa znacznie dłużej, utrudniając normalne życie i kompletnie uniemożliwiając osiągnięcie uczucia rozluźnienia. Jak widać nerwica lękowa objawy miewa różne, dlatego stanowi etykietę określającą grupę różnorodnych zaburzeń.

Osoba cierpiąca na zespół lęku uogólnionego może martwić się tymi samymi sprawami ci inni ludzie: problemami rodzinnymi, zdrowiem, pracą, pieniędzmi i rachunkami. Jednak przenosi te zmartwienia na całkiem inny poziom, na którym nie tylko spędzają jej sen z oczu, ale wręcz uniemożliwiają normalną egzystencję. Telefon nieodebrany przez narzeczonego staje się powodem do obaw o przyszłość związku, krótka wzmianka w wiadomościach na temat złego stanu gospodarki zamienia się w wizję katastrofy, a uwaga żony dotycząca niewłaściwego zachowania nastoletniego syna przynosi wyobrażenia pełne narkotyków oraz więziennych cel. Czasami myśl o przetrwaniu dnia staje się wystarczającym powodem do lęku, podnosi poziom napięcia nawet jeśli nie ma żadnych powodów do obaw.

Bez względu na to czy wierzysz, że zamartwianie się w jakiś sposób cię chroni, czy też zdajesz sobie sprawę, że twój lęk jest nieproporcjonalny do sytuacji i przez to zbędny, skutek jest taki sam. Nie potrafisz wyłączyć niepokojących myśli. Przewijają się przez twoją głowę, jak gdyby zostały zapętlone na jakimś potwornym gramofonie.

 

Nerwica lękowa objawy lęku uogólnionego

Objawy zespołu lęku uogólnionego są zmienne. Ogólnie rzecz biorąc, możesz doświadczać lepszych i gorszych chwil w ciągu dnia. Chociaż stres nie stanowi przyczyny nerwicy lękowej, może znacznie pogłębić jej objawy.

Ponadto u każdego ta nerwica lękowa objawy ma takie same. Większość ludzi zmagających się z zespołem lęku uogólnionego doświadcza części z poniższej wymienionych objawów fizycznych, emocjonalnych oraz behawioralnych.

 

Fizyczne objawy zespołu lęku uogólnionego

 • problemy żołądkowe, mdłości, biegunki
 • trudności z zasypianiem (zwykle powodowane gonitwą myśli)
 • odczuwanie napięcia; doświadczanie bólów w ciele lub/i napięcia mięśni
 • fizyczne odczuwanie zdenerwowania czy niepokoju (ucisk w żołądku, ból głowy, miękkie nogi, itp.)

 

Emocjonalne objawy zespołu lęku uogólnionego

 • bezustanne zamartwianie się – „Mam wrażenie, że przez moją głowę wciąż przetaczają się myśli wywołujące zmartwienie”
 • natrętne myśli dotyczące spraw wzbudzających lęk – „Próbuję unikać tych myśli, ale nie potrafię”
 • wrażenie jakby uczucia niepokoju były całkowicie poza kontrolą – „Chcę móc zrobić coś, żeby przestać się martwić, ale co?”
 • niemożliwość znoszenia niepewności – „Muszę wiedzieć co się wydarzy, dopiero jak się dowiem, to się uspokoję” (niestety, potem pojawia się kolejna rzecz, którą koniecznie musisz wiedzieć i ten ciąg nigdy się nie kończy)
 • wszechogarniające uczucie obawy lub przerażenia

 

Behawioralne objawy zespołu lęku uogólnionego

 • trudności z koncentracją lub skupianiem uwagi
 • unikanie sytuacji wzbudzających niepokój
 • odkładanie spraw na później z powodu poczucia przytłoczenia
 • niezdolność do osiągnięcia stanu odprężenia, cieszenia się wolnym czasem i bycia sobą

 

Objawy nerwicy lękowej nie dają spokoju, co robić?

Próbujesz poradzić sobie z tym problemem od dłuższego czasu? Wypróbowałeś różne wskazówki bez skutku? Przeczytałaś kilka poradników na ten temat i nic nie pomaga? Być może czas zwrócić się po profesjonalną pomoc. Jednak zanim zwrócisz się po pomoc do psychoterapeuty, zastanów się czy to rzeczywiście może być nerwica lękowa. Objawy wymienione powyżej rzeczywiście mogą wskazywać na zespół leku uogólnionego jeśli zmagasz się z nimi „od zawsze”.

Jeśli jednak symptomy te są dla ciebie czymś stosunkowo nowym, mogą one wskazywać na problem natury medycznej, wiele chorób somatycznych a także lekarstw może wywoływać uczucie podenerwowania czy lęku. Także zbyt duże ilości wypijanej kawy czy innych środków stymulujących doprowadzają do podobnego stanu.

Aby uzyskać trafną diagnozę oraz adekwatną pomoc, najlepiej zwrócić się najpierw do lekarza w celu wykluczenia medycznych przyczyn problemu, a potem skierować się do specjalisty od zdrowia psychicznego. Zespołowi lęku uogólnionego często towarzyszą inne problemy, takie jak depresja, uzależnienia a także inne rodzaje nerwicy lękowej. Ważne, aby leczenie odnosiło się do wszystkich trudności z którymi się zmagasz, tylko wtedy może być skuteczne.

Karina Wiencelewska jest psychologiem, psychoterapeutą w trakcie certyfikacji. Potrzebujesz dodatkowych informacji na opisany temat lub pragniesz umówić się na konsultacje, zadzwoń: +48514725256. Możesz też skontaktować się poprzez email gabinet@pomostkrakow.pl lub Skype karina.wiencelewska

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB