Co robić ze swoją złością?
Jedną z powszechnych trudności jakiej doświadczają ludzie w dzisiejszych czasach jest radzenie sobie z uczuciem złości. Po części jest to spowodowane tym, że w naszym społeczeństwie złość jest spostrzegana jako niewłaściwa reakcja. Jak sobie radzić ze złością?
Złość to coś złego czy dobrego?
Kiedy rozmawiam na ten temat z dziećmi czy młodzieżą i pytam co myślą o złości, prawie zawsze słyszę, że to coś złego. Trudno im rozróżniać między uczuciem, które nie powinno podlegać ocenie, a agresywną reakcją która ulega napiętnowaniu. Niestety wiele osób dorosłych ma podobny kłopot. Szczególnie dotyczy to kobiet – złość to coś co należy tłumić. Jednak nawet jeśli się to udaje, złość nadal jest obecna, tyle że zduszona gdzieś w środku. Co zatem można z nią zrobić, by nie szkodzić innym ani sobie samemu?
Przyczyny złości
Pośród najbardziej powszechnych przyczyn złości znajdują się oczekiwania wobec innych osób lub siebie samego, pewnego rodzaju zagrożenie (prawdziwe lub wyobrażone), stres, strach czy rzeczywista porażka, a nawet zwyczajne zmęczenie. Dodatkowo alkohol oraz leki wpływają na nastroje i dlatego mogą zwiększać prawdopodobieństwo reagowania złością.
Podejścia do radzenia sobie ze złością
W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się własnemu stosunkowi do złości – swoim przekonaniom dotyczącym złości jako emocji: Czy ona zawsze jest czymś złym? Czy jestem złym człowiekiem przeżywając uczucie złości? Czy złość kiedykolwiek jest dopuszczalna? I tak dalej. Następnie można odkryć najczęstsze wyzwalacze naszej złości. Posiadając takie informacje będzie znacznie łatwiej zarządzać złością, kiedy się pojawi.
Ważne jest by pamiętać, że złość sama w sobie jest czymś neutralnym, ani dobrym, ani złym. W zasadzie w niektórych przypadkach niejednemu człowiekowi ocaliła życie dostarczając dawki adrenaliny, która umożliwiła walkę z niebezpieczeństwem. Ponadto złość daje ludziom energię do działania, wprowadzania istotnych zmian w środowisku czy we własnym życiu nawet wówczas, gdy otoczenie się tym zmianom sprzeciwia.
Sedno sprawy
Istnieje jednak problem, jeśli człowiek reaguje złością w niewłaściwych sytuacjach lub wyraża złość w niestosowny sposób. Niewłaściwe reakcje rozwijają się na gruncie wcześniejszych doświadczeń i są powiązane między innymi z wizerunkiem samego siebie oraz oczekiwaniami względem innych ludzi. Mogą to być małżonkowie, partnerzy, koledzy z pracy, a nawet osoby dopiero co napotkane. Złość może stać się standardową reakcją na każdą sytuację, w której coś się nie udaje, misterne plany zostają pokrzyżowane, itp. Kiedy odliczanie do dziesięciu i głębokie oddychanie nie przynosi rezultatów, a złość staje się nawykiem, potrzeba czasu i cierpliwości by odkryć skąd się bierze i w jaki sposób można to zmienić.
Ponieważ każda osoba jest wyjątkowa i ma swoją niepowtarzalną historię, część pracy w terapii polegać będzie na rozpoznawaniu wyzwalaczy złości danej osoby oraz poszukiwaniu najlepszego sposobu zarządzania złością dla danego klienta. Wymaga to zaangażowania, współpracy i czasu jednak wolność oraz spokój umysłu, który można dzięki temu osiągnąć warte są całego wysiłku.