W czym może pomóc psycholog?

Zwykle radzisz sobie z problemami sam lub z pomocą rodziny czy przyjaciół. Czasami jednak potrzebne jest wsparcie specjalisty, który korzystając ze swoich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia pomoże pokonać trudności. Oto w czym może pomóc psycholog.

Z przeprowadzonych w Polsce badań EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) wynika, że 23,4 % badanych w jakimś okresie swego życia zmagało się z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie badania nad psychoterapią wskazują, że jest to skuteczna metoda leczenia m. in. lęków, depresji i zaburzeń zachowania. Terapia pomaga wprowadzać pozytywne zmiany w życiu i w związkach oraz rozwijać umiejętności radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami.

W czym może pomóc psycholog?

Ludzie zgłaszają się do psychologów z rozmaitymi problemami m.in. trudnościami rodzinnymi czy małżeńskimi, zaburzeniami snu czy jedzenia, samotnością i problemami w tworzeniu trwałych związków, różnymi lękami fobiami i niepokojami, trudnościami w pracy, problemami seksualnymi, cierpieniem po stracie kogoś bliskiego (lub czasem też czegoś ważnego), chorobą czy niepełnosprawnością z którą trudno im żyć, przytłoczeniem górą obowiązków, czasem po jakimś wyjątkowo trudnym urazowym doświadczeniu, itp.

Problemy zwykle same się nie rozwiązują, a wręcz przeciwnie rosną i owocują lękiem, przygnębieniem, poczuciem braku nadziei, bezustannym poirytowaniem. W efekcie bez względu na bezpośrednią przyczynę zgłoszenia, ludzie przychodzą do psychologa skarżąc się na to, na co Polacy wg badań EZOP skarżą się najczęściej, a więc obniżenie nastroju i depresję, lęki i fobie lub rozdrażnienie i trudności w radzeniu sobie ze złością.

Bez względu na to z jakim problemem się zmagasz, psycholog jest kimś, na kim możesz polegać. Wspólnie w poufnej i bezpiecznej atmosferze, ty i twój psycholog możecie pracować nad tym, aby lepiej zrozumieć i w efekcie rozwiązać problemy, które do tej pory opierały się Twoim wysiłkom.

Dlaczego mam zaufać psychologowi?

Psycholog jest zobowiązany do przestrzegania bardzo ścisłych zasad dotyczących tajemnicy zawodowej. Precyzują je kodeksy etyczne, których psycholog musi przestrzegać, aby móc należeć do Towarzystwa Psychologicznego. Możesz porozmawiać z twoim psychologiem o zasadach i ograniczeniach zasady poufności. Jeśli wyrazisz zgodę, psycholog może kontaktować się z innymi osobami zaangażowanymi w twój proces leczenia (np. lekarz, poprzedni terapeuta, itp) i przekazywać im pewne informacje o twoim stanie zdrowia.

Po co zgłaszać się do psychologa / psychoterapeuty?

Psycholog / psychoterapeuta jest wyszkolonym specjalistą, który może ocenić rodzaj i nasilenie problemów oraz zająć się leczeniem trudności emocjonalnych oraz tych związanych z zachowaniem w różnych sytuacjach. Psycholog i psychoterapeuta, to osoba która po latach studiowania mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, przechodzi kolejne lata intensywnego szkolenia w zakresie terapii zaburzeń funkcjonowania psychicznego. W pierwszych 5 latach praktyki zobowiązana jest praktykować pod nadzorem superwizora, czyli znacznie bardziej doświadczonego terapeuty. Jednak w praktyce rzetelny psychoterapeuta będzie poddawał się superwizji przez cały okres praktykowania, nawet mając 30-letnie doświadczenie.

Jaką formę terapii wybrać? 

Leczenie zawsze zaczyna się od wstępnej rozmowy konsultacyjnej. Psycholog zapyta o rodzaj i nasilenie twoich problemów, twoją historię i o to jak rozwijały się trudności oraz o to w czym terapia ma pomóc. Innymi słowy postara się wraz z Tobą określić cele leczenia. Po tej rozmowie będzie można określić, jaki rodzaj leczenia jest najlepszy i najbardziej wskazany. Może to być indywidualna psychoterapia, która pomoże Ci lepiej zrozumieć co się dzieje i nauczyć się radzić z problemami w inny sposób. Psycholog może też zalecić spotkania małżeńskie, rodzinne czy grupowe. Jeśli okaże się, że z jakiegoś powodu sam nie może ci pomóc, skieruje cię do właściwego specjalisty.

Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu w przypadku terapii indywidualnej, w terapii par czy rodzin na ogół spotkania są rzadsze. Długość procesu leczenia jest różna, jednym wystarcza terapia krótkoterminowa, innym (zwłaszcza gdy problem rozwijał się przez lata) potrzebny jest dłuższy czas leczenia.

Czy psychoterapia jest pomocna?

W roku 1995 Martin E.P. Seligman przeprowadził duże badanie, z którego wynikało że niemal wszyscy uzyskali jakiś rodzaj poprawy w wyniku leczenia psychoterapeutycznego. Dokładniej spośród 426 osób, które czuły się „bardzo źle” przed leczeniem, 87% w chwili badania czuło się „bardzo dobrze”, „dobrze” lub co najmniej „tak sobie”. Natomiast spośród 786 osób, które przed podjęciem leczenia czuły się „źle”, podobną poprawę uzyskało aż 92%.

Leczenie psychologiczne jest bardzo skuteczne w radzeniu sobie z problemami życiowymi. Psychologowie prowadzą rozmaite badania nad skutecznością różnych rodzajów leczenia i twój terapeuta ma dostęp do ich wyników. Ponadto rzetelni psychoterapeuci powstrzymują się przed stosowaniem metod terapeutycznych uznawanych za nieefektywne lub kontrowersyjne.

Przeczytaj także: Skąd się biorą problemy psychiczne?

Autorka:

Karina Wiencelewska jest psychologiem, psychoterapeutą o specjalizacji systemowej. Potrzebujesz dodatkowych informacji na opisany temat lub chcesz umówić się na konsultacje? Zadzwoń: +48 514 725 256. Możesz też skontaktować się poprzez email gabinet@pomostkrakow.pl lub Skype karina.wiencelewska

Karina Wiencelewska

- psycholog,
psychoterapeuta

 

514 725 256

 

 

gabinet@pomostkrakow.pl

 

 

Strona gabinetu na FB